Montreux Caz Festivali artık öksüz

Caux-sur-Montreux yakınlarında kayak yaparken geçirdiği bir kaza sonrası komaya giren Claude Nobs, hayat mücadelesini kaybetti. 76 yaşındaki Montreux Caz Festivali‘nin yaratıcısı, ardında tarihe geçmiş, geleneksel bir sanat etkinliği bırakarak veda etti.

Nobs, 60’lı yıllarda, yerel turizm bürosunun yöneticisiyken konserler organize etmekteydi. Bu işi daha büyütüp bir festival haline getirme fikrini o yıllarda edindi. 1967’de, Genfer Gölü’nün kenarındaki bu küçük kasabadaki ilk festival, Keith Jarrett ve Jack DeJohnette gibi sanatçıların katılımıyla gerçekleşti. Sadece büyük bir katılım sağlanmamış, festival hemen caz dünyasının ikonik bir olayı haline gelmişti. Nobs, festivali saf bir caz kavramına sıkıştırmak yerine daha geniş bir kapsamı tercih etmişti.

Böylece 70’lerde Led Zeppelin ve Soft Machine gibi rock grupları da, aralarında Herbie Hancock ve Dizzy Gillespie gibi isimlerin bulunduğu caz müzisyenlerinin yanında sahne aldılar. Bunlara Brezilyalı Gilberto Gil, Elis Regina ve hip hop müzisyenleri Wu-Tang Clan de eklendi. Model tren koleksiyoncusu Nobs, ömrü boyunca bu türler ötesi festivalin ruhu ve motoru oldu.

Nobs’un ardından festivalin internet sayfasında, “Seni tanıyan bizler için, sen hep var olanı sorgulayan kişi olarak kalacaksın. Biz sana bir işin neden yapılamaz göründüğünü açıklamaya çalışırken, sen bize hep, ‘Neden olmasın!’ sorusunu sorardın,” mesajı yayınlandı. Çalışma arkadaşları, “Tam da tarzın olduğu üzere, tıpkı müzikte olduğu gibi hayatta da her stüdyo çalışmasının sonuncusu olabileceğini hatırlatmak üzere, bize bir sürpriz yaparak aramızdan ayrıldın,” ifadesiyle ona veda ettiler.

Nobs’u tüm dünyaya tanıtansa, ironik şekilde caz değil, bir rock parçası olmuştu. Deep Purple, “Smoke on the Water” adlı parçasında “Funky Claude was running in and out / Pulling kids out the ground” satırlarıyla Nobs’u ölümsüzleştirmişti. Şarkı, 1971 yılında Montreux’daki bir Frank Zappa konserinde yangın çıkması sonrası, “Funky Claude” lakablı Nobs’un salonu boşaltmasını anlatmaktaydı.

Website | + posts

Bir Cevap Yazın