Meşhur yapılara uzaklardan bakmak

Seyahatin en önemli öğelerinden biri de fotoğraftır. Kimi meşhur yapılar öyle çok fotoğraflanmışlardır ki, gerçeklerini görmek insanda bir fotoğrafa bakıyormuş izlenimi uyandırır.

İnternette “Giza piramitleri” ya da “Tac Mahal” gibi bir arama yaparsanız, çoğu tarihi yapının da benzer açılardan fotoğraflandığını görebilirsiniz. Bunun sebeplerinden biri, en güzel fotoğrafın tek bir açıdan çıkması olabilir belki. Fakat göz ardı edilen bir başka gerekçe daha var: şehirleşme. Yüzyıllar, bin yıllar önce inşa edilen bu yapılar zamanla şehirle çepeçevrelendiler; kimi durumlarda şehir tarafından yutuldular. Meşhur yapılara uzaklardan bakarak bu anıtların manzaranın bütünü içinde nasıl durduklarını ortaya koyan aşağıdaki çalışmayı işte bu yüzden çok sevdik.

Özellikle Branderburg Kapısı’nın çok ilginç durduğu kanaatindeyiz. Sizin de konuyla ilgili yorumlarınızı bekliyoruz. (This Isn’t Happiness üzerinden Huh. aracılığıyla.)

Tac Mahal

Tac Mahal

Giza Piramitleri

Giza Piramitleri

Stonehenge

Stonehenge

Niagara Şelalesi

Niagara Şelalesi

Branderburg Kapısı

Branderburg Kapısı

Partenon

Partenon

Rushmore Dağı

Rushmore Dağı

Yasak Şehir

Yasak Şehir

Hollywood

Hollywood

Santoron

Santoron

Aziz Vasil Katedrali

Aziz Vasil Katedrali

Reklamlar

4 Yorum

Filed under Popüler Kültür, Sanat

4 responses to “Meşhur yapılara uzaklardan bakmak

 1. Aslı

  Branderburg Kapısı içlerinde en normal olanı bence. Diğer fotoğraf hem yan hem de arka çekim olduğundan için kapının gerçek görkemi belli olmuyor olabilir ama normalde kapının önünde oldukça geniş bir meydan vardır ve o meydandan kapıyı seyretmesi fotoğraflarda olduğundan çok daha başkadır. Burada en büyük hayal kırıklığı Niagara Şelalesi, o muhteşem doğanın içine beton döktüklerini bilmiyordum. Tabi şehrin içinde kaybolmuş diğer tüm meşhur yapıların da uzaktan halleri içler acısı görünüyor.

  Beğen

 2. yildirimzeyno

  Mimari ihtiyaçlar ve anlam insanın yaşamının niteliğini uzun vadede belirliyor. Uzak açılarda tüm bu yapılar gerçek şu ki “oraya ait değil” gibi duruyorlar. Yapı, anlam ve algı üzerine derin düşünüp, okuyup bakıp yazmak lazım.

  Beğen

 3. Söylenecek pek söz yok gibi aslında, bu yapıların güzelliklerini göremeyip bu duruma düşüren insanlar var olduğu sürece böyle şeylere daha çok şahit oluruz. Bildiğimiz gibi bu işlerin ucu hep paraya dokunuyor. İleri ki zamanlarda kendim gidip görmeyi düşünüyorum bu yerleri o zamana kadar sağlıklı bir şekilde yerlerinden dururlar umarım.

  Beğen

 4. Geri bildirim: Anılara Bakar Gibi | sütliman

Yanıt Verin

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s