Haftadan Kalanlar // 3-9 Mart 2013

Haftadan Kalanlar adlı bölümümüze hoş geldiniz. Adından da anlaşılabileceği üzere, bu köşede haftadan kalanları, okuyup da blog yazısına uzamayanları, bir tweet’e sığmayanları, bir arada daha mı güzel dururlar dediklerimizi sizlerle paylaşıyoruz.

0d9b80f0369247bf244e9bc175f37baec95cdba89e002* Saatleri Ayarlama Enstitüsü‘nün İngilizce kapağının macerası internete dönedursun, Tanpınar’ın Garip şiirini taklit ettiği karalamaları bulundu. Üstelik Mîna Urgan hocasının şiirlerini Ankara’ya, Orhan Veli’ye yollamış. Edebiyat camiasındaki bu eski ilişkiler ağı insana gerçekten de tuhaf geliyor. 

* Dün Dünya Kadınlar Günü’ydü. Kadınlar Taksim Meydanı’na alınmadı; polis kalkanları mora boyandı. Kültür, sanat, siyaset, vb. alanlarında etkili kadınların hayatlarını merak edenlere Everest Yayınları’nın Unutulmayan Kadınlar dizisini tavsiye ediyoruz. 

* Dün aynı zamanda Hüseyin Rahmi Gürpınar‘ın 70. ölüm yıldönümüydü. Yazarın Heybeliada’daki şu an müze olan evinin meslek kursuna dönüşmesi söz konusu. İBB meslek kursu açacak başka ev mi bulamadı, diye düşünüyor insan ister istemez. Eminiz ki Gürpınar hayatta olsaydı son derece hicivli bir laf yapıştırırdı. Örnek isteyenler, hiç eskimeyen yazarın hiç eskimeyen şu sorusuna göz atabilirler: “Hâlâ mı Yobazlar?” 

* Son olarak, dolmakalem meraklılarına geliyor: Kartuş takma sorunu.

 

Yanıt Verin

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s